Seitsenmetrisen alumiinimenijän perässä pörisee 350 hevosvoiman moottori, joka kiidättää veneen 55 solmun nopeuteen. Buster on suunnitellut veneen pohjan rakenteen kokonaan uusiksi, ja painopistettä on siirretty perään päin. M5:sta on helppo ohjata ja se tottelee sekä ratin liikkeitä että kaasukättä nopeasti ja tarkasti. Tuulilasi suojaa kuskia ja pelkääjän paikan matkustajaa hyvin. Vene on selkeästi suunnattu niille, jotka eivät halua tulla ohitetuiksi vesillä.
Tästä syystä M5 on myös vene, johon ei voi suhtautua huolettomasti. Taitamaton tai huolimaton kuski saa nopeasti pahaa jälkeä aikaiseksi tämän tyyppisellä veneellä. M5:n ratissa iskee vauhtisokeus todella nopeasti, sillä vauhdin tuntua alkaa tulla toden teolla vasta 40 solmun nopeuden jälkeen. Jos joskus kannattaa veneen ajokorttia, niin sitten M5:n kaltaisten veneiden tapauksessa.
Buster on kuitenkin aina myös Buster. Uudesta värityksestä ja jousitetuista penkeistä huolimatta M5:n tunnistaa tutuksi veneeksi ulkomuotonsa perusteella helposti. Niinpä uutta Magnumia voi varmasti käyttää monenlaisessa puuhassa – parhaimmillaan se on kuitenkin taitavan ajajan käsissä kovassa vauhdissa.
Tapani Mylly